Мистецтво розпису тканини зародилося більше 2000 років тому. Хоча практикували його і в Китаї, і в Індії, і в Японії, але батьківщиною його вважається Індонезія. Майстри працювали на бавовняних тканинах, а рецепти фарб і технологій передавалися від батька до сина. Розписували одяг для обрядів і церемоній, прикрашаючи дивовижними візерунками з побутовими або міфологічними сюжетами. Складний процес виготовлення батіка, починаючи від підготовки тканини до фарбування, міг займати не один місяць, а то й рік.
З початку 19 століття завдяки голландцям батик з’явився в Європі. Старанні німці змогли цей процес поставити на потік.
Сучасні техніки стали доступні не тільки професіоналам. Матеріали і способи настільки прості в застосуванні, що будь-який бажаючий може спробувати свої сили у розпису тканини. По властивостях акрилові фарби для тканини близькі до акварелі, але є більш практичними. Ви зможете розписувати собі не тільки шарфики або літні сукні, але створювати чудові картини, які чудово прикрасять Вашу домівку.
Батік поділяють на “гарячий” та”холодний”
Відмінною ознакою «холодного» батіка є застосування резервуючих контурів або «роз’єднуючих» хімічних засобів. Вони перешкоджають розтіканню рідких фарб по тканині, зберігаючи контури бажаного малюнка.
Техніка «гарячий» батік передбачає резервування великих поверхонь. Ви наносите малюнок гарячим воском, а потім розписуєте одним кольором, при цьому фарба не проникає в місця покриті воском. Процес повторюється багаторазово, додаються нові шари кольору і робота стає більш мальовничою.
Існують й інші художні матеріали, щоб захистити тканину: ущільнювач для фарби та контурна паста. У той час як віск швидко застигає, і ми можемо продовжувати працювати кольором, то ущільнювач або паста повинні трохи просохнути, щоб не розчинитися у фарбі.
Для перших дослідів «холодного» батіка використовуйте тонкий шовк. На ньому швидше закріплюються резервуючі засоби. Так само можете експериментувати з крепдешином, сатином та іншими натуральними тканинами.
Більш щільні матеріали такі як креп-сатин або креп-жоржет підійдуть для нанесення воску або резервуючої пасти. Але перед початком роботи переконайтеся, що ці резервуючі засоби легко проникають в тканину.
Пензлі для роботи над батіком повинні бути як м’які (№6, № 12) так і грубі для нанесення ущільнювача.
Для того, щоб фарба на виробах не вигорала та не вимивалася під час прання, її фіксують праскою або на пару. Якщо ви використовуєте контурну пасту, то її прасувати не можна. А розчинні у воді контури, можна.
Попередній малюнок наносять на тканину фантомними штифтами. Згодом вони зникають або змиваються водою, не залишаючи слідів на виробі. Якщо Ви не вмієте швидко намалювати композицію, можна використовувати готові шаблони.
Мистецтво батіка приваблює своєю простотою. В нашій студії на курсах малювання в Києві Вам не обов’язково бути професійним художником, щоб створити оригінальну і гарну річ. Можливо, для деяких це захоплююче хобі переросте в професію. Бажаємо Вам удачі!