Колірне коло і гармонійні поєднання кольорів або як правильно навчитись змішувати фарби

Світ навколо нас наповнений безліччю квітів і відтінків, переходами одного кольору в інший. Відобразити на полотні все різноманіття барв живої природи, гармонійно підкреслити їх і передати настрій художника – досить не просте завдання. Кожен початківець живописець вчиться змішувати фарби і створювати нові відтінки. А як дізнатися які кольори поєднуються, а які ні? Як їх правильно застосувати в живопису при написанні картини? Для цього і придумана схема сполучень кольорів або колірний круг. Він допоможе Вам не заплутатися в різноманітті кольорів і відтінків і гармонійно розташувати їх на картині. Колірний круг це кругова діаграма на якій кольори розташовані в гармонійної послідовності від теплих до холодних і назад.

Колірне коло. Гармонійне розташування кольорів
Колірне коло. Гармонійне розташування кольорів

 

Схеми поєднань кольорів

Розділяють три основні кольори – жовтий, червоний і синій. Завдяки їх комбінуванню ми отримуємо всі інші.

 • Жовтий + червоний = помаранчевий
 • Червоний + синій = фіолетовий
 • Синій + жовтий = зелений
Колірне коло. Протилежні контрастні кольори
Колірне коло. Протилежні контрастні кольори

На колірному колі можна розглянути протилежні контрастні кольори. Вони розташовані навпроти один одного. Жовтий-фіолетовий або червоний-зелений та ін. Ці контрасти застосовують, наприклад, в пейзажах, щоб сонячне світло на снігу було теплим і яскравим його роблять з жовтим відтінком, а в тінях додають холодні сині і фіолетові тони. Якщо в натюрморті ми хочемо зобразити червоне яблуко, то в тінях повинен бути присутнім зелений відтінок. Контрастні кольори підкреслюють яскравість один одного. Їх намагаються не змішувати, тому що виходить брудно-коричневий колір. Тонкощі поєднань кольорів Ви зможете дізнатися на наших майстер-класах з малювання в Києві під керівництвом досвідчених художників-викладачів.

Що таке суміжні кольори на колірному колі? Це коли поруч стоять два-три кольори. Вони підкреслюють основний колір, створюючи слабоконтрастну гармонію додаткових відтінків.

Розглянемо гармонійні поєднання кольорів

Двоколірний, найбільш контрастний:

 • червоний + зелений
 • синій + помаранчевий
 • фіолетовий + жовтий
 • зелений + червоний.

Класична тріада (кольори розташовані по вершинах рівностороннього трикутника):

Кольорове коло. Класична тріада
Кольорове коло. Класична тріада
 • смарагдовий зелений + жовто-оранжевий + фіолетовий
 • кобальтові синій + салатовий + помаранчевий
 • блакитний синій + лимонний + червоний
 • блакитний + жовтий + рожевий

Чотириколірна гармонія. Кольори, розташовані по квадрату або прямокутнику.

Чотириколірна гармонія у квадраті
Чотириколірна гармонія у квадраті
Чотириколірна гармонія у прямокутнику
Чотириколірна гармонія у прямокутнику

Ви напевно помітили, що білий і чорний кольори не застосовують у колі, тому що у них немає кольору і вони називаються ахроматичні. Сірий колір теж відноситься до ахроматичних і також як білий і чорний добре поєднується з усіма іншими кольорами гармонійного кольорового кола.

Використовуючи подібні схеми Ви зможете легко підбирати кольори для композиції в картинах на курсах малювання в Києві, але також і в одязі або інтер’єрі приміщень.

Залишити відповідь