Як намалювати куб олівцем

Всі предмети, які нас оточують можна подумки вписати в прості геометричні тіла (куб, куля, конус, циліндр, призма і ін.). Вивчаючи форму куба, ми дізнаємося, як намалювати, наприклад, будинок, тому що спрощено будинок малюється з використанням тих же прийомів що і куб. У нього є вершини, ребра і грані, як і у куба. Дах будинку – це багатогранна призма.

Намалюємо куб з натури, а потім будемо використовувати ці знання на наших курси малювання в Києві для зображення більш складних предметів таких як будинки та вулиці.

Куб – геометричне тіло, утворене перетинанням площин. І, як всякий об’ємний предмет, при зображенні на плоскому аркуші він зазнаватиме змін відповідно до законів перспективи. На малюнку зображена лінія горизонту це рівень площині зору художника. На ній знаходяться точки сходу паралельних ліній. У нашому випадку – це чотири горизонтальних лінії, які прагнуть в точку сходу зліва і чотири горизонтальних лінії, які прагнуть в точку сходу справа.

Зображення куба в перспективі до лінії горизонту
Зображення куба в перспективі до лінії горизонту

Ми зображуємо предмети в просторі так, як їх сприймає наше око. (Чим далі від глядача, тим менше виглядає предмет і т.д.)

Початок будь-якої картини – це композиція. Легкими лініями намічаємо наш предмет на аркуші. Зверху завжди має бути трохи більше місця від краю, ніж знизу. Інтуїтивно визначте масштаб так, щоб предмет не виглядав гігантським або занадто маленьким.

Малювання найближчого вертикального ребра куба
Малювання найближчого вертикального ребра куба

Розмістіть саме ближнє вертикальне ребро так, щоб воно не збігалося з центром листа, що проходить через перетин його діагоналей. Зарубками відзначаємо висоту, це найвище ребро в нашому зображенні, так як воно ближче всіх до глядача. На око визначаємо кут нахилу ребер що лежать на столі щодо горизонталі. Тренуйте зорову пам’ять, запам’ятовуючи кут. Погляд переводьте швидко то на куб, то на малюнок.

Зображення верхніх ребер куба
Зображення верхніх ребер куба

Те ж виконаємо і з верхніми ребрами. Як передавати простір на аркуші нам пояснюють основні закони лінійної перспективи. Всі паралельні лінії зливаються до лінії горизонту в одну точку. Тому, щоб передати що ребро знаходиться далі від глядача, ми покажемо його менше і розташуємо вище. Таким чином, всі ребра будуть різної висоти.

Перетин далеких горизонтальних ребер куба
Перетин далеких горизонтальних ребер куба

При перетині далеких горизонтальних ребер утворилися вершини. Через них проходить найдальше, невидиме оком, ребро. На початковому етапі зобразимо куб прозорим для розуміння повної конструкції предмета.

Для того, щоб дізнатися на скільки скоротилися бічні грані, скористаємося методом візування. За допомогою цього методу відбувається сприйняття обрисів предмета, художник навчається зображувати предмети пропорційними і в різних ракурсах.

Як він працює? Візьміть олівець на витягнутій руці, прикрийте одне око, вирівняйте олівець і зображення ребра куба в просторі. Верхній край олівця повинен збігатися з верхньої вершиною ребра, а пальцем затисніть на олівці точку, що збігається з нижньою вершиною. Не забираючи палець з олівця, розгорніть під прямим кутом і вимірюйте відстань між двома ребрами. Таким чином, ми побачимо співвідношення висоти і ширини однієї грані. Запам’ятайте це співвідношення і передайте його на малюнку. Цим методом можна вимірювати і зображати так само співвідношення ребер.

Після того, як закінчені лінійні побудови, приступаємо до повітряної перспективі, а значить до штрихування.

Основне завдання художника передавати об’ємні форми предметів. У нашого кубика ми бачимо три грані, всі вони різні за тоном. Ліва грань найтемніша – це власна тінь предмета. Завдяки відбитому світлу від навколишніх предметів або рефлексам, штрихування робимо трохи світліше в міру віддалення вліво. Найбільше ребро роблять контрастніше, ніж всі інші. Таким чином, показують його наближеність до переднього плану.

Повітряна перспектива і штрихування куба
Повітряна перспектива і штрихування куба

Верхня площина темніше, ніж вертикальна справа. Світло по ній лише ковзає, утворюючи півтон. Зверніть увагу, що чим ближче до джерела світла, тим світліше буде тон. Штрихування можна наносити по діагоналі. На ребрі ластиком висвітлюємо, щоб передати відблиск.

Для роботи над найяснішої гранню візьмемо твердий олівець Н або 2Н. Він не дасть зробити тон занадто темним. Штрихування нанесемо вертикально, у напрямку площини.

Падаючі тіні та власна тінь куба
Падаючі тіні та власна тінь куба

Падаючі тіні завжди темніші, ніж власна тінь предмета. Найближче ребро – це лінія переходу світла і тіні. З неї починається падаюча тінь. Чим ближче до предмету, тим більш насиченим буде тон.  Світло, відбите від куба, створює рефлекс всередині тіні і вона трохи висвітлюється.

Куб намальований за законами перспективної побудови і повітряної перспективи
Куб намальований за законами перспективної побудови і повітряної перспективи

Малювання простих геометричних тіл часто використовується на курси академічного малюнка в Києві і дозволяє початківцю художнику навчитися зображати предмети в просторі, застосовуючи закони перспективного побудови і повітряної перспективи.

Залишити відповідь