Гризайль – техніка одноколірного живопису

Гризайль - монохромний живопис
Гризайль – монохромний живопис

Техніка гризайль – це одноколірний або монохромний живопис. Перехідна ланка між малюнком і живописом. Перше навчальне завдання з живопису для тих, хто тільки починає навчатися малюванню, це гризайль. Чому так? Тому що найскладніше
для того, хто тільки починає працювати з фарбою – це передача тону за допомогою кольору.
У нашому навчальному процесі заняття гризайлью виконують кілька завдань.
Перше – ліплення форми плямою, коли не використовуються лінії, як в техніці рисунка олівцем.
До завдань гризайлі входить і зв’язок тона з конструкцією форми. Для ліплення форми плямою треба вже в достатній мірі розуміти, як будується конструкція предмета, щоб покласти мазок на правильне місце.

У техніці гризайлі зручно розбирати форму на фронтальні, бічні, верхні і поверхні підрізання .
Інше завдання, яке ми ставимо в роботі гризайлью – тон. Тут ми вчимося вибудовувати тональний масштаб використовуючи тональну шкалу.
Гризайль дає можливість створити фіксовану тональну шкалу, використовуючи для цього заготовлені відтінки. Ми вчимося створювати тональну шкалу з 5-7-9 тонів. І в кілька етапів розбираємо, яким чином будується тональне зображення.

Натюрморт в техніці гризайль в школі малювання ArtClass в Києві
Натюрморт в техніці гризайль в школі малювання ArtClass в Києві

Гризайль – не тільки найперший, але і найважливіший крок в навчанні живопису. Тому що почуття тону в результаті переходить в почуття кольору. Цю техніку часто вважають за живопис, проте – це малюнок, але виконаний живописними засобами.
Після знайомства з цією технікою, людина сприймає кольори вже не однобоко, як просто червоний або жовтий, але і з точки зору інтенсивності і насиченості тону.