Початківцям художникам буде цікаво дізнатися про матеріали, що використовуються для малювання картини олійними фарбами або акриловими. Одним з важливих компонентів є якісне полотно. Полотном назвали тканину, виткану з льняного, джутового або конопляного волокна. Вона досить міцна, щоб витримати грунтування, а потім використання під олійний або акриловий живопис.
Малювання на полотні сягає корінням у часи іконопису. Майстер, щоб зберегти дошку, наклеював на неї лняне полотно і покривав спеціальним розчином – лавкасним грунтом (крейда з гіпсом). Для написання картин великих розмірів використовували склеєне полотно, грунтований з двох сторін. Художники постійно експериментували з матеріалами і вигадали спосіб вільного натяжіння полотна на раму. В картинних галереях є картини, що підтверджують появу полотен на підрамниках ще на початку XVI століття. Сьогодні нікого не здивуєш картиною намальованій на полотні, натягнутому на підрамник. Спеціальні принтери можуть надрукувати ваші світлини або репродукції картин відомих художників прямо на полотно.
Як вибрати полотно для живопису
При всьому різноманітті полотен, представленому виробниками, потрібно навчитися вибирати полотно за певними характеристиками за необхідне нам для живопису олійними фарбами або акриловими.
Полотно має бути якісно натягнуте на підрамник. Та не морщитися по кутах і не провисати.
Поверхня тканини повинна виглядати рівномірно і без вузлів.
Поздовжні і поперечні нитки повинні бути паралельні сторонам підрамника.
Вибирайте синтетичне або натуральне полотно дрібної зернистості (можна середньої зернистості, в залежності від роботи).
Полотно має бути щільністю не менше 220 г / м.кв. (Якщо полотно і грунт будуть тонкі, тоді при натисканні залишатимуться вм’ятини, що може відбитися на якості картини).
Використовуйте полотна з акриловим тришаровим грунтом, який є універсальним для малювання олійними та акриловими фарбами.
Види підрамників для живопису
Від якості підрамника під полотно також залежить, наскільки довго картина буде залишатися в доброму стані.
Буває кілька типів підрамників:
- Глухий підрамник. Такий підрамник зібраний з модулів і склеєний по кутах. Його не можна розібрати або поміняти натяжіння полотна.
- Підрамник модульний або збірний. Модулі збираються в підрамник, але не склеюються. До них додаються кілочки, які вбивають в кути, для подальшого регулювання натягу полотна. При зберіганні картини у вологому приміщенні, полотно може провиснути. Вбиваючи глибше в модуль кілочки, підрамник «розпирає» і ви створюєте додатковий натяг полотна. Для транспортування великої картини, можна зняти її з підрамника, згорнути фарбованим шаром назовні, а підрамник розібрати.
Купити готовий або натягути?
Зараз художні магазини надають великий вибір готових загрунтованих полотен на підрамниках, і підібрати відповідний потрібного розміру не складе труднощів. Самостійно натягувати і грунтувати полотно має сенс якщо Вам необхідні нестандартні розміри майбутньої картини. Звичайно для загального розвитку та набуття досвіду можна спробувати пройти всі етапи створення картини і натягнути полотно самостійно. Купуючи якісне загрунтоване полотно на підрамнику, ви економите свій час і можете відразу взятися до реалізації своїх творчих задумів. В нашій студії живопису на курсах малювання в Києві ми використовуємо готові якісні полотна українських виробників “Маестро” та “Етюд”.