Один з головних інструментів художника – пензлі, і починаючи малювання варто дізнатися про них трохи.
Прийшовши в магазин ви зіткнетеся з великим різноманіттям форм пензлей від різних виробників.Вибір пензля для живопису це важливий момент перед початком Вашої творчості. Якщо ви вирішили зайнятися живописом серйозно, то пензлі краще вибирати хорошої якості.
На що звернути увагу при виборі пензлів:
- Цоколь що утримує волосся на дерев’яній або пластмасовій ручці не повинен хитатися.
- Шов цоколя повинен бути щільним і не повинен прокручуватися.
- Волос на пензлі повинен бути надійно скріплений, щоб потім він не випав з нього. Спробуйте погладити кінчик пензля, якщо хоч один волосок залишився у вас в руці, то такий пензель краще не брати.
- У доброму пензлі ручка завжди буде дерев’яною. Ручка повинна бути виготовлена з твердих порід листяного дерева – бук, береза.
Як правильно доглядати за пензлями?
Хороший художник завжди тримає свої інструменти в зразковому порядку.
Якщо ви користуєтеся пензлями з натурального волосся, то обов’язково для профілактики користуйтеся спеціальними відлякуючими засобами від молі.
Намагайтеся дуже сильно не тиснути на робочу частину пензля при малюванні, митті та наборі фарби, так як може відбуватися обламування м’яких волосків через край залізної обойми.
Ніколи не ставте вологий пензель кінчиком вгору відразу в стакан. Дочекайтеся, коли пензель просохне.
Ніколи не ставте пензель у воду кінчиком вниз. Пензлі зберігають у банці ставлячи їх волосяною частиною вгору. Якщо їх просто складати, то вони втратять форму.
Волос нових пензлей склеєний для того, щоб кінчик пензля не втрачав форму. Твердість зникне відразу, як тільки його намочити.
При роботі з акриловими фарбами, тримайте робочу частину пензля у воді. Акрилова фарба дуже швидко висихає, забиваючи при цьому основу волосяного пучка пензля у обоймі і, практично не відмивається.
Завжди ретельно чистите пензлі після роботи з фарбами. Якщо ви користуєтеся водорозчинними фарбами (акварель, гуаш, темпера, акрилові фарби), то кілька разів рекомендується промити пензлі в чистій, прозорій воді.
Після роботи олійними фарбами обов’язково відразу потрібно пензлі очистити. Ні в якому разі не можна дати їм засохнути. Спочатку приберіть надлишки фарби сухою ганчіркою. Хтось радить для швидкості мити пензлі в розчиннику типу пинена, скипидару або уайт-спіриту, але це загрожує тим, що розчинник потрапляє під бляшану обойму біля основи ворсу пензля і розчиняє клеючу речовину, що скріплює волосся пучка. Тому рекомендується після використання масляних фарб мити кисті в теплій воді з використанням звичайного господарського мила, до тих пір, поки вода і піна перестануть забарвлюватися в колір фарби.
Які бувають форми пензлів.
Круглі. Це пензлі, з пучком, укладеними в круглу обойму. Пучок буває короткої довжини, такі пензлі використовуються для мініатюр, буває пучок довгий.
Це сама універсальна форма пензля. Таким пензлем наносять лінії з незмінною товщиною, або лінії, що варіюються по товщині. Цей тип пензля підходить для опрацювання деталей, покриття великих поверхонь (виходячи з розміру), створення всього малюнка, створення фактури.
Плоскі. Це пензлі з пучком, укладеними в плоску обойму. Пучок у таких пензлей буває коротким або довгим. Вони утримують багато фарби, ними дуже добре рівно покривати поверхні і підходять для опрацювання великих ділянок поверхні листа або полотна, так само мазки такими пензлями будуть широкими і рівними.
Котячий язик. Цей пензель овальної або купольної форми. Застосовується він досить універсально – його можна використовувати як звичайний плоский пензль і, в той же час, як круглий, якщо повернути його до прямокутного положення.
Контурні. Це підвид плоских пензлей: вони мають схожу форму, однак пучок у них коротше, що надає пензлю велику пружність і покращує контроль над якістю плоских мазків. Крім цього, більш коротке волосся полегшує створення плавного переходу одного кольору в інший і добре виділяє контур. Контурні пензлі можуть бути використані для техніки олійного живопису a la prima ( «в один присід»), яка передбачає виконання картини за один сеанс.
Шрифтові. Це підвид круглих пензлей з довгим пучком, вони використовуються для нанесення і закріплення контурів. Використовується з рідкими фарбами.
Ретушні. Це плоскі пензлі з підтятим під кутом кінчиком. Призначені вони для дуже точних мазків. Оскільки кінчик пензля дозволяє швидко і впевнено змінювати обсяг волосся або щетини, несучих фарбу, дана частина – чудовий інструмент для створення переходу одного кольору в інший в порівняно дрібних ділянках картини.
Трафаретні. Такі пензлі викоростовують для нанесення рівного шару фарби через трафарет. Так само вони чудово підходять для лессировок (напівпрозорі шари фарби) або вільного малювання.
Лінійні. Такі пензлі коротше шрифтових але довше круглих, залишають точні лінії, довгі мазки і також годяться для нанесення написів.
Флейц. Ці пензлі призначені для вільного живопису заливаннями. В основному використовуються при роботі акварельними фарбами. Видима частина волосся використовується як резервуар для фарби. Тому є можливість провести довгу лінію без повторного наповнення пензля, що дуже важливо при роботі в акварельному живописі.