Світ навколо нас наповнений безліччю кольорів та відтінків, переходами одного кольору в інший. Відобразити на полотні все різномаїття барв живої природи, гармонійно підкреслити їх і передати настрій художника – досить не просте завдання. Кожен початківець-живописець вчиться змішувати фарби і створювати нові відтінки. А як дізнатися які кольори поєднуються, а які ні? Як їх правильно застосувати в живописі при написанні картини? Для цього й вигадана схема сполучень кольорів або колірне коло. Воно допоможе Вам не заплутатися в різномаїтті кольорів і відтінків і гармонійно розташувати їх на полотні. Колірне коло це кругова діаграма на якій кольори розташовані в гармонійній послідовності від теплих до холодних і навпаки.

Схеми поєднань кольорів
Розділяють три основні кольори – жовтий, червоний і синій. Завдяки їх комбінуванню ми отримуємо всі інші можливі кольори.
- Жовтий + червоний = помаранчевий
- Червоний + синій = фіолетовий
- Синій + жовтий = зелений

На колірному колі можна розглянути протилежні контрастні кольори. Вони розташовані навпроти один одного. Жовтий-фіолетовий або червоний-зелений та інші. Ці контрасти застосовують, наприклад, в пейзажах, щоб сонячне світло на снігу було теплим і яскравим його роблять з жовтим відтінком, а в тінях додають холодні сині та фіолетові тони. Якщо в натюрморті ми хочемо зобразити червоне яблуко, то в тінях повинен бути присутнім зелений відтінок. Контрастні кольори підкреслюють яскравість один одного. Їх намагаються не змішувати, тому що при їх змішуванні виходить брудно-коричневий колір. Тонкощі поєднань кольорів Ви зможете дізнатися на наших майстер-класах з малювання в Києві під керівництвом досвідчених художників-викладачів.
Що таке суміжні кольори на колірному колі? Це коли поруч стоять два-три кольори. Вони підкреслюють основний колір, створюючи слабо-контрастну гармонію додаткових відтінків.
Розглянемо гармонійні поєднання кольорів
Двоколірний, найбільш контрастний:
- червоний + зелений
- синій + помаранчевий
- фіолетовий + жовтий
- зелений + червоний.
Класична тріада (кольори розташовані по вершинах рівностороннього трикутника):

- смарагдовий зелений + жовто-оранжевий + фіолетовий
- кобальтові синій + салатовий + помаранчевий
- блакитний синій + лимонний + червоний
- блакитний + жовтий + рожевий
Чотириколірна гармонія. Кольори, розташовані по квадрату або прямокутнику.


Ви напевно помітили, що білий і чорний кольори не застосовують у колірному колі, тому що у них немає кольору і вони називаються ахроматичними. Сірий колір теж відноситься до ахроматичних і також як білий та чорний добре поєднується з усіма іншими кольорами гармонійного кольорового кола.
Використовуючи подібні схеми Ви зможете легко підбирати кольори для своєї композиції в картинах на курсах малювання в Києві, але також і в дизайні одягу або дизайні інтер’єрів приміщень.